| 23 اردیبهشت 1400

En 

 

AR 

از چه طریق برای تغییر کاربری ملک خود اقدام نمائیم؟

متقاضی بایستی پرونده تغییر کاربری ملک خود را در شهرداری تشکیل و تکمیل نموده و جهت طرح در کمیسیون به مدیریت شهرسازی و معماری تحویل نماید.

استعلامات و مدارک مورد نیاز جهت طرح در کارگروه امور زیربنایی و شهرسازی چه می باشند؟

استعلامات تامین آب، قرار گیری بر روی زون آب آشامیدنی، تامین برق و حریم برق، تامین گاز و حرایم گاز، پدافند غیرعامل، عدم تداخل با واگذاریهای جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، محیط زیست، بنیاد مسکن، حریم راه، موافقت اصولی از ارگان متولی.

برای آگاهی از نوع کاربری یک قطعه زمین به کجا باید مراجعه کنم؟

برای اطلاع از نوع کاربری زمین باید به شهرداری منطقه مربوطه مراجه نمایید.

آیا قرارداد طرح تفصیلی جیرفت منعقد شده است و چه زمانی ابلاغ می شود؟

بلی در تاریخ 02/09/96 قرارداد آن منعقد گردیده و مدت آن 18 ماه می باشد.

نحوه واگذاری انشعاب برق و آب واحدهای مسکن مهر؟

این درخواست با ارائه معرفی نامه از جانب مدیر عامل یا سازنده پروژه مسکن مهر مبنی بر معرفی متقاضی جهت واگذاری انشعاب خدمات زیربنایی مقدور می باشد.

آیا طرحهای جامع و تفصیلی شهرهای جبالبارز- درب بهشت و دوساری مصوب شده است؟

خیر در حال گذراندن مراحل تصویب در وزارت راه و شهرسازی می باشد.

برای تغییر کاربری و یا تغییر سطح اشتغال و تراکم یک قطعه زمین یا ملک به کجا باید مراجعه کنم؟

در صورتی که زمین شما در داخل محدوده شهر واقع شده است باید به شهرداری مربوطه مراجعه نمایید تا در صورت قابل توجیه بودن درخواست شهرداری مدارک را تکمیل و به این اداره کل جهت طرح در کمیسیون ارسال نماید.

برای اطلاع از اینکه آیا واحد مسکونی در محدوده بافت فرسوده واقع شده است به کجا مراجعه کنم؟

با مراجعه حضوری به اداره کل راه و شهرسازی جنوب کرمان، اداره عمران و بهسازی شهری می توانید از وضعیت قرارگیری منازل مسکونی در محدوده معین بافت فرسوده مطلع شوید.

مفهوم حریم راه چیست؟

حريم راه عبارت است از كل اراضی واقع بين محور راه و تا حدودی مشخص (برای هر راه) طبق مقررات و ضوابط و قوانين موضوعی مملكتی تملك و برای جاده سازی و بهسازی آن در آينده و ساير موارد ايمنی مورد استفاده قرار می گيرد. 

مراحل اخذ مجوز حریم راه چیست ؟

– مراجعه به اداره ایمنی و حریم راهها و دریافت برگه تعهد نامه
– تکمیل و ارائه تعهدنامه
– ارائه نقشه محل مورد نظر
– دریافت نامه مربوطه از اداره ایمنی و حریم راهها
– واریز وجه تعیین شده و دریافت تائیدیه فیش واریزی از ذیحسابی
– مراجعه به معاون راهداری و دریافت تصویب نهایی مجوز

چگونه می توان به نقشه ها و ضوابط شهرسازی طرح های شهرهای جنوب کرمان کرمان دسترسی پیدا کرد؟

همه نقشه ها و ضوابط طرحهای مصوب شهرهای جنوب کرمان بر روی سایت اداره کل در قسمت بخشنامه ها و قوانین ، مدیریت شهرسازی و معماری در دسترس عموم شهروندان می باشد.

میزان افزایش مبلغ تسهیلات مسکن مهر؟

میزان افزایش مبلغ تسهیلات پروژه های مسکن مهر(تعاونی، سه جانبه و خود مالک) به ترتیب از 200 به 250 میلیون ریال، از 250 به 300 میلیون ریال و از300 به 400 میلیون ریال و با درخواست کتبی متقاضیان پروژه های خود مالک و معرفی اعضای پروژه های سه جانبه یا تعاونی از جانب سازنده یا مدیرعامل مقدور خواهد بود.

سود دوران مشارکت یا جرایم مربوط به تاخیرات بوجود آمده در پرداخت اقساط؟

کلیه محاسبات مالی مربوط به تسهیلات اعطایی و بطور کلی پاسخ اینگونه سوالات متوجه بانک عامل می باشد.

تعهدات راه و شهرسازی مبنی بر واگذاری واحدهای مسکن مهر؟

راه و شهرسازی وظیفه ی واگذاری زمین، اعطای تسهیلات بانکی، هماهنگی های بین دستگاهی و نظارت عالیه بر کیفیت ساخت و ساز واحدهای مسکن مهر را بر عهده داشته و مسائلی همچون میزان سهم آورده متقاضیان و نحوه پرداخت آن و همچنین امتیاز بندی و واگذاری واحدها و پارکینگ ها و شکایات اینچنینی، از حوزه اختیارات و وظایف راه و شهرسازی خارج می باشد.

مراحل و نحوه ی صدور، تمدید و ارتقاء پروانه اشتغال بکار مهندسی، کاردانی و تجربی

مراجعه به سایت اینترنتی سازمان نظام مهندسی ساختمان و سایت اداره کل راه و شهرسازی، تهیه و تکمیل مدارک و فرمها و سپس مراجعه حضوری.

قیمت گذاری اراضی ملی چگونه صورت می پذیرد؟

توسط یک کارشناس از کانون کارشناسان رسمی دادگستری صورت می گیرد که توسط ابلاغیه ای از طرف اداره کل راه و شهرسازی به همراه کارشناس ارزیابی آن اداره کل و شخص متقاضی در محل ملک حاضر می شوند و پس از آن کارشناس رسمی دادگستری طی نامه ای قیمت ها را به کارشناس ارزیابی اعلام می دارد.

واگذاری اراضی ملی با کاربری مذهبی چگونه صورت می پذیرد؟

واگذاری اراضی با کاربری مذهبی جهت احداث مسجد به استناد بند الف ماده 6 برنامه پنج ساله پنجم توسعه در قبال ارائه طرح و اعتبار مصوب و اخذ مجوز از اداره اوقاف و امور خیریه با حفظ ملکیت دولت به صورت رایگان انجام می پذیرد.

نحوه واگذاری اراضی دولتی با کاربری عمومی به سازمان های دولتی چگونه است ؟

طبق ماده 100قانون تنظیم بخشی از مقررات ملی دولت به وزارت مسکن و شهرسازی اجازه داده می شود نسبت به واگذاری اراضی دولتی با کاربری عمومی (آموزشی ،بهداشتی،فرهنگی و ورزشی ) به سازمان های دولتی ذیربط با قیمت تمام شده و سازمان غیردولتی به قیمت کارشناسی روز به صورت اجاره به شرط تملیک (حداکثر بیست ساله ) اقدام نماید.ضمناً این واگذاری ها در حد نیاز مصوب و حداکثر به مساحت پنج هزار مترمربع در محدوده شهرها و بیست هزار متر مربع در حریم شهر ها می باشد.

کمیسیون ماده 12 چیست؟

ماده 12قانون زمین شهری تشخیص عمران و احیا و تعیین زمین دایر و تمیز بایر از موات را به عهده وزارت مسکن و شهرسازی گذاشته که بموجب دستور العمل صادره از وزارت مسکن و شهرسازی مصوب 2/5/1367تشخیص عمران و تعیین نوع زمین به کمیسیونی موسوم به کمیسیون ماده 12محول شده است . این کمیسیون متشکل از شش نفر مرکب از نمایندگان وزارت راه و شهرسازی می باشد که با حکم وزیر راه و شهرسازی منصوب می گردند.

فرم (ج) چیست؟

اعلام سابقه افراد در استفاده از تسهیلات دولتی شامل وام مسکن ، مسکن مهر و زمین می باشد.  عدم استفاده افراد  از این تسهیلات فرم ج را  سبز و هر گونه استفاده افراد از این تسهیلات فرم ج را قرمز می کند.

براي بهسازي و آسفالت جاده روستايي چه بايد كرد؟

جاده روستايي كه در آخرين سرشماري نفوس و مسكن(1390) زير 20 خانوار جمعيت داشته باشند در اولويت اجرايي اين اداره كل نمي باشد.جاده روستايي كه بالاي 20 خانوار جمعيت دارند بر اساس اولويت در تخصيص اعتبار لازم در دست اقدام مي باشد.


تعيين تكليف اراضي كه در تصرف افراد مي باشد ولي سند آن به نام دولت صادر شده به چه صورت مي باشد؟

بر حسب ضوابط و مقررات گذشته و همچنين مصوبات هئيت محترم وزيران اراضي تعريف در صورت داشتن شرايط خاص(استحكام بنا، تصرف به قبل از سال 1380، تناسب عرصه و اعيان، كاربري مسكوني‌) و همچنين عدم استفاده متصرف از اراضي و امكانات  دولتي با نرخ كارشناسي روز به متصرفين واگذار مي گرديد كه برابر نظريه شماره 18913/ه به مورخه 29/03/92 بدليل مغايرت قانوني ملغي اثر شده و امكان بهره برداري وجود ندارد و حسب ضوابط كنوني پس از رفع تصرف از راضي مي بايست به مزايده عمومي گذاشته شود.

چرا باید نسبت به بازسازی بافت های فرسوده شهری اقدام نمود؟

زیرا بخش وسیعی از زیرساختها وتاسیسات واقع در محدوده مذکور فرسوده وقدیمی می باشد و هنگام وقوع زلزله و یا حوادث غیرمترقبه مانند آتش سوزی، بیشترین آسیب به این مناطق وارد می شود و امکان امدادرسانی و عملیات نجات نیز به سختی صورت می پذیرد لذا نوسازی و بهسازی بافتهای فرسوده علاوه بر زیبایی معابر و مناظر شهری، فرصت مناسبی برای باز گشائی معابر و تجدید زیر ساختها می باشد.

آیا امکان دریافت تسهیلات بانکی برای نوسازی واحدهای مسکونی واقع در بافت فرسوده وجود دارد؟

بله، امکانات دریافت تسهیلات جهت نوسازی منازل واقع در بافت های فرسوده مهیا شده است. با ارائه سند مالکیت واحد مسکونی فرسوده و کسب پروانه ساختمانی به یکی از بانک های عامل می توانید نسبت به دریافت تسهیلات مذکور اقدام نمایید.

آیا جاده های واقع در حاشیه شهرها در حوزه کاری اداره کل راه و شهرسازی می باشد؟

اگر جاده در داخل شهر قرار گرفته باشد از طريق شهرداری منطقه مربوطه پيگيری می گردد و در صورت قرار گرفتن جاده در خارج از محدوده شهر ، جاده ها در حوزه وظايف اداره كل راه وشهرسازی می باشد

جذب امریه و شرایط آن چیست؟

شرایط جذب امریه در صورت داشتن مجوز از وزارتخانه به شرح ذیل می باشد:

1-داشتن معدل بالای 16  2- مدرک تحصیلی عمران یا معماری در صورت داشتن این دوشرط پس از پر کردن فرم مخصوص امریه در سایت و بررسی آن نتیجه اعلام می گردد.


استخدام نیروی جدید؟

در صورت اعلام مجوز از سوی وزارتخانه مقدور خواهد بود.

گذراندن دوره کارورزی؟

 در صورت موافقت دستگاه و سرپرست کار آموزی برا ی رشته های عمران معماری حسابداری شهرسازی مدیریت و...  پس از پر کردن فرم مخصوص کارآموزی در سایت و ارسال آن فرم مورد بررسی قرار خواهد گرفت و اعلام نتیجه می شود.

1- وضعیت اعتباری پروژه های توسط پیمانکاران به صورت مرتب پرسیده می شود ؟

با توجه به وضعیت ابلاغ اعتبار جواب داده می شود.

پیگیری مردم از مراحل اجرایی محور های روستایی مربوط به محل زندگی ؟

با توجه به ابلاغ اعتبار ، قرارداد و اعتبار پروژه جواب درخور داده می شود.

پیگیری نمایندگان پیمانکاران جهت تعیین وضعیت صورت وضعیت ها و تعدیل و .... ؟

پس از بررسی و تکمیل پرونده به واحد بعدی جهت رسیدگی و اعلام نظر ارسال می گردد.

پیگیری نمایندگان مهندسین مشاور در خصوص حق الزحمه نظارت ماهیانه مشاور؟

گزارش ماهیانه و عملکرد ناظرین مشاور بررسی شده و به واحد مشاورین ارجاع داده می شود.

پیگیری پیمانکاران جهت دریافت قیر ؟

با توجه به مراحل دریافت قیر ، جواب مناسب داده می شود.

پیگیری پیمانکاران جهت دریافت سوخت؟

با توجه به مراحل دریافت سوخت ، جواب مناسب داده می شود.

شرایط خصوصی پیمان شامل چه مواردی می شود؟

کلیه شرايط خاصي كه به منظور تكميل شرايط عمومي ، با توجه به وضعيت و ماهيت آن ، تنظيم شده است . موارد درج شده در شرايط خصوصي ، هيچ گاه نمي تواند مواد شرايط عمومي را نقض كند .

ضریب پیمان چگونه محاسبه می شود؟

ضريب پيمان ،حاصل تقسيم مبلغ اوليه پيمان به مبلغ برآورد هزينه اجراي كار است .

3- در صورت خودداری پیمانکار از پرداخت حقوق کارگران چگونه می توان جهت احقاق حق خود اقدام کنند؟

پيمانكار متعهد است كه دستمزد كارگران خود را طبق قانون كار مرتباً پرداخت نمايد . در صورتي كه پرداخت دستمزد كارگران تاخيري  پيش آيد ، مهندس مشاور به پيمانكار اخطار مي كند كه طلب كارگران را پرداخت نمايد . در صورت استنكاف پيمانكار ، كارفرما مي تواند دستمزد كارگران را براي ماه يا ماه هايي كه صورت وضعيت آن به پيمانكار پرداخت شده است ، طبق كارنامه هاي كارگري كه در دست كارگران و داراي امضاي رئيس كارگاه است ، با توجه به پرداخت هاي علي الحساب  كه به آنها شده است ، با حضور نماينده مهندس مشاور و پيمانكار ، از محل مطالبات پيمانكار پرداخت كند و مبلغ پرداختي را به اضافه 15 درصد ، به حساب بدهي پيمانكار منظور كند . در صورتي كه نماينده پيمانكار ، با وجود اخطار مهندس مشاور از حضور براي پرداخت ها خودداري كند ، كارفرما پرداخت مزبور را انجام مي دهد ، بدون اين كه پيمانكار حق اعتراضي بر اين عمل و مبلغ پرداختي و تعداد كارگران و ميزان استحقاقي آنان داشته باشد . در صورت تكرار تاخير در پرداخت دستمزد كارگران به مدت بيش از يك ماه ، براي ماهي كه صورت وضعيت آن پرداخت شده است ، كارفرما مي تواند پيمان را فسخ نمايد.


اختیارات رئیس کارگاه چه میزان می باشد؟

پيمانكار بايد به منظور اجراي كار و دريافت دستور كارها و نقشه ها از مهندس مشاور و همچنين براي تنظيم صورت وضعيت هاي موقت ، اختيارات  كافي به رئيس كارگاه بدهد . هر نوع اخطار و اعلام كه مربوط به اجراي كار باشد و از طرف مهندس مشاور يا نماينده او به رئيس كارگاه ابلاغ شود ، در حكم  ابلاغ به پيمانكار است .

مسئولیت خسارات وارده به شخص ثالث در کارگاه بر عهده کیست؟

پيمانكار در چارچوب مقررات و دستورالعمل هاي حفاظت فني و بهداشت كار ، مسئول خسارت هاي وارد شده به شخص ثالث در محوطه كارگاه است و در هر حال ، كارفرما در اين مورد هيچ نوع مسئوليتي بر عهده ندارد . كارفرما و مهندس مشاور مي توانند در صورت مشاهده عدم رعايت دستورالعمل هاي حفاظت فني و بهداشت كار ، دستور توقف بخشي از كار را كه داراي ايمني لازم نيست تا برقراري ايمني طبق دستورالعمل اي ياد شده صادر نمايد . در اين حالت ، پيمانكار حق مطالبه خسارت در اثر دستور توقف كار را ندارد . پيمانكار متعهد است كه تدابير لازم را براي جلوگيري از وارد شدن خسارت و آسيب به املاك مجاور اتخاذ نمايد ، و اگر در اثر سهل انگاري او خسارتي به املاك و تاسيسات مجاور يا محصول آنها وارد آيد ، پيمانكار مسئول جبران آن مي باشد .

سقف تغییرات مبلغ پیمان به چه میزان است؟

افزايش یا کاهش  مقادير بايد در چارچوب موضوع پيمان به پيمانكار ابلاغ شود . جمع مبلغ مربوط به کاهش مقادیر یا افزايش مقادير و مبلغ كار هاي با قيمت جديد ( موضوع بند ج ) نبايد از 25 درصد مبلغ اوليه پيمان بيشتر شود .

چه مواردی موجب مجاز شدن تاخیرات پیمانکار خواهد شد؟

·         در صورتي كه بند هاي الف و ج ماده 29 ، مبلغ پيمان تغيير مي كند .

·         هرگاه به دستور كارفرما يا مهندس مشاور نقشه هاي اجرايي يا مشخصات فني تغيير اساسي كند .

·         هرگاه كارفرما در تحويل كارگاه ، ابلاغ دستور كارها يا نقشه و تحويل مصالحي كه تهيه آنها به عهده اوست تاخير كند . تاخير ابلاغ دستور كارها و نقشه ها به شرطي مشمول اين بند است كه پيمانكار با توجه به برنامه زماني تفصيلي ، آنها را از مهندس مشاور درخواست كرده باشد .

·         اگر در تحويل مصالحي كه فروش آنها لزوماً بايد با حواله كارفرما صورت گيرد تاخير ايجاد شود به شرطي كه پيمانكار با توجه به برنامه زماني تفصيلي براي تهيه آنها به موقع اقدام كرده باشد .

·         در موارد حوادث قهري و همچنين در موارد مربوط به كشف اشياي عتيقه و آثار تاريخي به در مواد 26 و 43 پيش بيني شده است .

·         هرگاه محدوديت براي ورود مصالح و تجهيزات طبق بند (د) ماده 20 پيش آيد .

·         در صورتي كه طبق ماده 49 به حالت تعليق درآيد .

·         در صورتي كه قوانين و مقررات جديدي وضع شود كه در تغيير مدت اجراي كار موثر باشد .

·         هرگاه كارفرما نتواند تعهدات مالي خود را در موعد هاي درج شده در اسناد و مدارك پيمان انجام دهد .

·         موارد ديگري كه به تشخيص كارفرما خارج از قصور پيمانكار باشد


تضمين حسن انجام كار چیست و چگونه مسترد می گردد؟

از مبلغ هر پرداخت به پيمانكار ،معادل 10 درصد به عنوان تضمين حسن انجام كار كسر و در حساب سپرده نزد كارفرما نگاهداري مي شود . نصف اين مبلغ پس از تصويب صورت وضعيت قطعي طبق ماده 40 و نصف ديگر پس از تحويل قطعي ، با رعايت مواد 42 و 52 شرایط عمومی پیمان مسترد مي گردد.

موارد فسخ پیمان شامل چه مواردی می باشد؟

·         تاخير در تحويل گرفتن كارگاه براي شروع عمليات موضوع پيمان ، بيش از نصف مدت تعيين شده در بند (ب) ماده 28.

·         تاخير در ارائه برنامه زماني تفصيلي به مدت بيش از نصف مهلت تعيين شده براي تسليم آن .

·         تاخير در تجهيز كارگاه براي شروع عمليات موضوع پيمان ، بيش از نصف مدت تعيين شده در بند (ج) ماده 4 موافقت نامه . فسخ پيمان در اين حالت ، در صورتي مجاز است كه كارفرما قسمتي از پيش پرداخت را كه بايد بعد از تحويل كارگاه پرداخت نمايد ، پرداخت گرده باشد .

·         تاخير در شروع عمليات موضوع پيمان، بيش از يك دهم مدت اوليه پيمان يا دو ماه ، هر كدام كه كمتر است .

·         تاخير در اتمام هر يك از كار هاي پيش بيني شده در برنامه تفصيلي ، بيش از نصف مدت تعيين شده براي آن كار با توجه به ماده 30 .

·         تاخير در اتمام به مدت بيش از يك چهارم مدت پيمان با توجه به  ماده 30.

·         عدم شروع كار پس از رفع وضعيت قهري موضوع ماده 43 و ابلاغ شروع كار از سوي كارفرما .

·         بدون سرپرست گذاشتن كارگاه يا تعطيل كردن كار ، بدون اجازه كارفرما ، بيش از 15 روز

·         عدم انجام دستور مهندس مشاور براي اصلاح كارهاي انجام شده معيوب ، طبق بند (د) ماده 32.

·         انحلال شركت پيمانكار

·         ورشكستگي پيمانكار يا توقيف ماشين آلات و اموال پيمانكار از سوي محاكم قضايي ، به گونه اي كه موجب توقف يا كندي پيشرفت كار شود .

·         تاخير بيش از يك ماه در پرداخت دستمزد كارگران ، طبق بند (و ) ماده 17.

·         هرگاه ثابت شود كه پيمانكار براي تحصيل پيمان يا اجراي آن به عوامل كارفرما حق العمل ، پاداش يا هدايايي داده است ، يا آنها را واسطه هاي آنها را در منافع خود سهيم كرده است .

·         ب)در صورت احراز موارد زير ، كارفرما پيمان را فسخ مي كند :

·         واگذاري پيمان به شخص ثالث

·         پيمانكار مشمول ممنوعيت قانوني ماده 44 گردد ، به استثناي حالت پيش بيني شده در بند (ب) آن ، براي شمول ماده 48 شرایط عمومی پیمان


در صورتی که در اجرا يا تفسير مفاد پيمان بين دو طرف اختلاف نظر پيش آيد چه اقدامی باید انجام شود؟

الف ) هرگاه در اجرا يا تفسير مفاد پيمان بين دو طرف اختلاف نظر پيش آيد ، دو طرف مي توانند براي حل سريع آن ، قبل از درخواست ارجاع موضوع يا موضوعات مورد اختلاف به داوري طبق بند (ج) بر حسب مورد ، به روش تعيين شده در بند هاي 1 و2 عمل نمايد .

1-      در مورد مسائل ناشي از برداشت متفاوت دو طرف از متون بخش نامه هايي كه به استناد ماده 23 قانون برنامه و بودجه از سوي سازمان برنامه و بودجه ابلاغ شده است ، هر يك از دو طرف از سازمان برنامه و بودجه چگونگي اجراي بخشنامه مربوطه را استعلام نمايد و دو طرف طبق نظري كه از سوي سازمان برنامه و بودجه اعلام مي شود ، عمل كنند .

2-      در مورد اختلاف نظرهايي كه خارج از شمول بند 1 است ،رسيدگي و اعلام نظر دوباره آنها به كارشناس يا هيات كارشناسي منتخب دو طرف واگذار شود و دو طرف طبق نظري كه از سوي كارشناس يا هيات كارشناسي ، در چارچوب پيمان و قوانين و مقررات مربوط اعلام مي گردد ، عمل كنند .

ب) در صورتي كه دو طرف در انتخاب كارشناس يا هيات كارشناسي موضوع بند 2 ، به توافق نرسد يا نظر اعلام شده طبق بند هاي 1 و2 ، مورد قبول هر يك از دو طرف نباشد ، براي حل اختلاف ، طبق بند (ج) اقدام ميگردد .

 

از چه طریقی باید متوجه بشیم که خانه ام شامل بافت فرسوده می شود یا خیر ؟

مراجعه به واحد عمران بهسازی شهری اداره کل راه و شهرسازی و یا شهرداری ها.


حداقل باید چند سال از ساخت خانه ام بگذرد تا تسهیلات بافت فرسوده به من تعلق گیرد ؟

استفاده از تسهیلات بافت فرسوده ارتباطی به قدمت خانه ندارد وفقط باید ملک در محدوده بافت فرسوده باشد .

چگونه باید برای استفاده از تسهیلات بافت فرسوده اقدام کنم ؟

بامراجعه به شهرداری و تشکیل پرونده توسط شهرداری محل سکونت خود.

ملکی به صورت زمین خالی در محدوده بافت فرسوده دارم آیا می توانم از تسهیلات بافت فرسوده کنم ؟

خیر  برای استفاده از تسهیلات بایستی حداقل تا مرحله فنداسیون برروی ملک مورد نظر اجرا شده باشد .

سود مشارکت و بازپرداخت وام بافت فرسوده چگونه است ؟

وام بافت از طریق بانک مسکن با سود مشارکت 18 درصد و باز پرداخت 12 سال است .